Singburi Woman
I was the first women to pedal a 3-wheeled pedicab in Singburi. I worked until a car crashed into me and injured my left leg. I had to stop pedaling the 3-wheeler. What demerit has caused me to have a difficult life since childhood And even now I am still in difficult circumstances. But why do others see me as having a comfortable and prosperous life? The fire which occurred at the house went out on its own. Was it because of help from the great Dhammakaya teachers?
4410 ครั้ง
Tags : #กรณีศึกษา #ผู้หญิงสิงห์บุรี #หลวงพ่อ #ธรรมะ #การทำบุญ #ชีวิตที่ยากลำบาก #ความรัก #ความเชื่อมโยง #การเปลี่ยนแปลงชีวิต #ความทุกข์ #การทำบุญ #ครอบครัว #การศึกษาที่สูงขึ้น #การทำบุญ #การทำบุญในอดีต #การศึกษาต่ำ #การเปลี่ยนแปลงชีวิต #ครอบครัว #ความทุกข์ #ความรัก #ความสำเร็จ #ความเชื่อมโยง #ชีวิต #ธรรมะ #สิงห์บุรี #หลวงพ่อ